Raymond Weil TOCCATA - Two-Tone
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5485-STP-65001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Silver, with indexes |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Raymond Weil TOCCATA - Two-Tone
Raymond Weil TOCCATA - Two-Tone
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5485-STP-65001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Silver, with indexes |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |
Original: $624.03
-65%$624.03
$218.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5485-STP-65001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Silver, with indexes |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel with yellow gold PVD plating |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |













