Raymond Weil Toccata - Blue Dial
Equipped with a quartz movement, this toccata men’s watch features a sleek stainless steel 39 mm case with a date window at 3 o’clock, a sophisticated blue dial punctuated with white indexes, and complemented by a black leather strap with alligator motif to add a touch of warmth to this modern classic.
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5485-STC-50001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather strap with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle |
| Lug width | 19 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Raymond Weil Toccata - Blue Dial
Raymond Weil Toccata - Blue Dial
Equipped with a quartz movement, this toccata men’s watch features a sleek stainless steel 39 mm case with a date window at 3 o’clock, a sophisticated blue dial punctuated with white indexes, and complemented by a black leather strap with alligator motif to add a touch of warmth to this modern classic.
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5485-STC-50001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather strap with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle |
| Lug width | 19 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a quartz movement, this toccata men’s watch features a sleek stainless steel 39 mm case with a date window at 3 o’clock, a sophisticated blue dial punctuated with white indexes, and complemented by a black leather strap with alligator motif to add a touch of warmth to this modern classic.
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5485-STC-50001 |
|---|---|
| Size | Gents |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 39 mm |
| Case thickness | 7.89 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather strap with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle |
| Lug width | 19 mm |













