✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Skagen Watch - Anita, MOP Dial
This 30mm Anita features a fluted case wall, mother-of-pearl dial, three-hand movement, Roman indexes at 12 o'clock and 6 o'clock, and silver steel-mesh strap.
Watch strap is interchangeable.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 30 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Dial Color | Blue Mother of pearl |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Skagen Watch - Anita, MOP Dial
Skagen Watch - Anita, MOP Dial
This 30mm Anita features a fluted case wall, mother-of-pearl dial, three-hand movement, Roman indexes at 12 o'clock and 6 o'clock, and silver steel-mesh strap.
Watch strap is interchangeable.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 30 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Dial Color | Blue Mother of pearl |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
$95.61
Skagen Watch - Anita, MOP Dial—
$95.61
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 30mm Anita features a fluted case wall, mother-of-pearl dial, three-hand movement, Roman indexes at 12 o'clock and 6 o'clock, and silver steel-mesh strap.
Watch strap is interchangeable.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 30 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Dial Color | Blue Mother of pearl |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















