Skagen - Horizont Dual Time
This 42mm Horizont watch features a sandblasted dial with hours marked by linear indexes and seconds indicated by numerals. Subdials at the 6 o'clock and 12 o'clock positions track preferred time zone and 24- hour time, respectively.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 42 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Dual Time |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Skagen - Horizont Dual Time
Skagen - Horizont Dual Time
This 42mm Horizont watch features a sandblasted dial with hours marked by linear indexes and seconds indicated by numerals. Subdials at the 6 o'clock and 12 o'clock positions track preferred time zone and 24- hour time, respectively.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 42 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Dual Time |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 42mm Horizont watch features a sandblasted dial with hours marked by linear indexes and seconds indicated by numerals. Subdials at the 6 o'clock and 12 o'clock positions track preferred time zone and 24- hour time, respectively.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 42 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Dual Time |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















