Skagen - Grenan
This 38mm Grenen features a sunray dial with numeric indexes, two-hand movement and a date window. It is finished with a 18mm steel-mesh strap.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Two Hand Date |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Sliding Closure |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Skagen - Grenan
Skagen - Grenan
This 38mm Grenen features a sunray dial with numeric indexes, two-hand movement and a date window. It is finished with a 18mm steel-mesh strap.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Two Hand Date |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Sliding Closure |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Original: $95.61
-65%$95.61
$33.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 38mm Grenen features a sunray dial with numeric indexes, two-hand movement and a date window. It is finished with a 18mm steel-mesh strap.
| Case Color | Silver |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Blue |
| Movement Type | Two Hand Date |
| Watch Strap Color | Silver |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 200+/- 5 mm |
| Closure | Sliding Closure |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















