Skagen Watch Fisk - Black Steel
This 38mm Fisk features a black glossy dial, a uni-directional rotating top ring, high-res lum on indexes, 10 ATM water resistence, a screw-down crown, three-hand movement, special case back and black steel-mesh strap.
| Case Color | Black Steel |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Dial Color | Black |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Water Resistant | 10 ATM - Screw Down Crown |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Skagen Watch Fisk - Black Steel
Skagen Watch Fisk - Black Steel
This 38mm Fisk features a black glossy dial, a uni-directional rotating top ring, high-res lum on indexes, 10 ATM water resistence, a screw-down crown, three-hand movement, special case back and black steel-mesh strap.
| Case Color | Black Steel |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Dial Color | Black |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Water Resistant | 10 ATM - Screw Down Crown |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Original: $111.67
-65%$111.67
$39.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 38mm Fisk features a black glossy dial, a uni-directional rotating top ring, high-res lum on indexes, 10 ATM water resistence, a screw-down crown, three-hand movement, special case back and black steel-mesh strap.
| Case Color | Black Steel |
|---|---|
| Case Size | 38 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Dial Color | Black |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Water Resistant | 10 ATM - Screw Down Crown |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















