Skagen LEONORA - Rose Gold Tone
Leonora means “light” in Danish, and the play of sunlight on the ocean inspired the faceted-glass bezel on the Leonora Steel Mesh Watch. Set into the watch's 25-mm case is a simple dial with two-hand movement and numerals at the 12 o'clock position; crystals mark the remaining hours. This feminine look features a stainless steel mesh band with adjustable clasp closure.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Rose Gold Tone |
| Case Size | 25 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Rose Gold Tone |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Skagen LEONORA - Rose Gold Tone
Skagen LEONORA - Rose Gold Tone
Leonora means “light” in Danish, and the play of sunlight on the ocean inspired the faceted-glass bezel on the Leonora Steel Mesh Watch. Set into the watch's 25-mm case is a simple dial with two-hand movement and numerals at the 12 o'clock position; crystals mark the remaining hours. This feminine look features a stainless steel mesh band with adjustable clasp closure.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Rose Gold Tone |
| Case Size | 25 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Rose Gold Tone |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Original: $100.72
-65%$100.72
$35.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Leonora means “light” in Danish, and the play of sunlight on the ocean inspired the faceted-glass bezel on the Leonora Steel Mesh Watch. Set into the watch's 25-mm case is a simple dial with two-hand movement and numerals at the 12 o'clock position; crystals mark the remaining hours. This feminine look features a stainless steel mesh band with adjustable clasp closure.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Rose Gold Tone |
| Case Size | 25 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand |
| Watch Strap Color | Rose Gold Tone |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















