Skagen Freja - Two Tone Rose Gold
This 26mm Freja features a sunray dial with crystal indexes and two-hand movement. It is finished with a 12mm steel-mesh strap.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 26 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand Rose Gold |
| Watch Strap Color | Multi |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Skagen Freja - Two Tone Rose Gold
Skagen Freja - Two Tone Rose Gold
This 26mm Freja features a sunray dial with crystal indexes and two-hand movement. It is finished with a 12mm steel-mesh strap.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 26 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand Rose Gold |
| Watch Strap Color | Multi |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 26mm Freja features a sunray dial with crystal indexes and two-hand movement. It is finished with a 12mm steel-mesh strap.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Silver |
| Case Size | 26 mm |
| Case Thickness | 6 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Two Hand Rose Gold |
| Watch Strap Color | Multi |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Circumference | 175+/- 5 mm |
| Closure | Safety Mesh Buckle |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















