Skagen - Anita Gold Tone
The name Anita means “grace” in Danish, and the Anita Steel Mesh Watch with its subtle sophistication has grace to spare. A sunburst dial features numerals marking the 12 and 6 o'clock positions, crystals at the remaining hours and a three-hand movement. The 30-mm polished stainless steel case meets a sleek stainless steel mesh bracelet with a graceful curve.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Gold |
| Case Size | 30 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Three Hand |
| Watch Strap Color | Gold |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Skagen - Anita Gold Tone
Skagen - Anita Gold Tone
The name Anita means “grace” in Danish, and the Anita Steel Mesh Watch with its subtle sophistication has grace to spare. A sunburst dial features numerals marking the 12 and 6 o'clock positions, crystals at the remaining hours and a three-hand movement. The 30-mm polished stainless steel case meets a sleek stainless steel mesh bracelet with a graceful curve.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Gold |
| Case Size | 30 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Three Hand |
| Watch Strap Color | Gold |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The name Anita means “grace” in Danish, and the Anita Steel Mesh Watch with its subtle sophistication has grace to spare. A sunburst dial features numerals marking the 12 and 6 o'clock positions, crystals at the remaining hours and a three-hand movement. The 30-mm polished stainless steel case meets a sleek stainless steel mesh bracelet with a graceful curve.
| Gender | Women |
|---|---|
| Case Color | Gold |
| Case Size | 30 mm |
| Dial Color | Silver |
| Movement Type | Three Hand |
| Watch Strap Color | Gold |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap Material | Stainless Steel Mesh |
| Water Resistant | 3 ATM |
| Warranty | International 2-Year Limited Warranty |

















