Raymond Weil Watch - 29mm TOCCATA Classic Quartz
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
This toccata ladies’ classic steel quartz watch has a traditional character. The white dial offers black Roman numerals and a date function at 3 o’clock. The uncluttered beauty of this toccata watch is timeless.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5985-ST-00300 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 29 mm |
| Case thickness | 6 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Raymond Weil Watch - 29mm TOCCATA Classic Quartz
Raymond Weil Watch - 29mm TOCCATA Classic Quartz
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
This toccata ladies’ classic steel quartz watch has a traditional character. The white dial offers black Roman numerals and a date function at 3 o’clock. The uncluttered beauty of this toccata watch is timeless.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5985-ST-00300 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 29 mm |
| Case thickness | 6 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |
Original: $556.15
-65%$556.15
$194.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DESCRIPTION
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL’s Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
This toccata ladies’ classic steel quartz watch has a traditional character. The white dial offers black Roman numerals and a date function at 3 o’clock. The uncluttered beauty of this toccata watch is timeless.
TECHNICAL DATAS
| Reference | 5985-ST-00300 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 29 mm |
| Case thickness | 6 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | White, with Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW logo |
| Bracelet/Strap | Stainless steel |
| Clasp | Stainless steel folding clasp with double push-security system |

















