Raymond Weil Toccata - Rose Gold-Tone
Equipped with a quartz movement, this toccata ladies’ watch features a stainless steel 34 mm case with rosé gold PVD plating and a date window at 3 o’clock. The rosé colour dial lacquered set with applied Roman numeral indexes, with sunray satin-finished, has a railway-track chapter ring that aids readability. To complement this modern classic, alligator motifs have been added on the strap.
Refined design and timeless materials: the toccata collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes the Swiss horology of RAYMOND WEIL while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5385-PC5-00859 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with rose gold PVD plating |
| Case size | 34 mm |
| Case thickness | 7 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Rosé, with Applied Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW monogram |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle with rose gold PVD plating |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Raymond Weil Toccata - Rose Gold-Tone
Raymond Weil Toccata - Rose Gold-Tone
Equipped with a quartz movement, this toccata ladies’ watch features a stainless steel 34 mm case with rosé gold PVD plating and a date window at 3 o’clock. The rosé colour dial lacquered set with applied Roman numeral indexes, with sunray satin-finished, has a railway-track chapter ring that aids readability. To complement this modern classic, alligator motifs have been added on the strap.
Refined design and timeless materials: the toccata collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes the Swiss horology of RAYMOND WEIL while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5385-PC5-00859 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with rose gold PVD plating |
| Case size | 34 mm |
| Case thickness | 7 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Rosé, with Applied Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW monogram |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle with rose gold PVD plating |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a quartz movement, this toccata ladies’ watch features a stainless steel 34 mm case with rosé gold PVD plating and a date window at 3 o’clock. The rosé colour dial lacquered set with applied Roman numeral indexes, with sunray satin-finished, has a railway-track chapter ring that aids readability. To complement this modern classic, alligator motifs have been added on the strap.
Refined design and timeless materials: the toccata collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand’s DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes the Swiss horology of RAYMOND WEIL while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
TECHNICAL DATA
| Reference | 5385-PC5-00859 |
|---|---|
| Size | Ladies |
| Collection | Toccata |
| Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Movement caliber height | 2.5 mm |
| Case material | Stainless steel with rose gold PVD plating |
| Case size | 34 mm |
| Case thickness | 7 mm |
| Case back | Snapped |
| Water resistance | 50 m, 165 ft, 5 atm |
| Crystal | Sapphire |
| Dial | Rosé, with Applied Roman numerals |
| Date window | At 3 o'clock |
| Crown | With RW monogram |
| Bracelet/Strap | Genuine calf leather with alligator motif |
| Clasp | Stainless steel traditional buckle with rose gold PVD plating |

















