Luminox Navy Seal Watch - 3500 Series Blue Dial
Luminox is proud to announce the Navy SEAL 3500 Series, the next evolution of the best-selling Navy SEAL collection of timepieces. Available in the slightly larger 45mm size, the series comes in seven colorways from the stealth blackout to the bright yellow favored by divers.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Function | TimeDate |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 45.00 mm |
| Case material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on caseback |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Water resistance (m/ft/atm) | 200 / 660 / 20 |
| Crystal/Glass material | Hardened Mineral Crystal |
| Strap/Bracelet material | PU / Carbon Compound |
| Case Height | 14 00 mm |
| Weight | 71g |
| Bezel LLT | Orange |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Orange |
| LLT on Minute hand | Orange |
| LLT on Second hand | Ice Blue |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |
2 Year International Warranty
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Luminox Navy Seal Watch - 3500 Series Blue Dial
Luminox Navy Seal Watch - 3500 Series Blue Dial
Luminox is proud to announce the Navy SEAL 3500 Series, the next evolution of the best-selling Navy SEAL collection of timepieces. Available in the slightly larger 45mm size, the series comes in seven colorways from the stealth blackout to the bright yellow favored by divers.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Function | TimeDate |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 45.00 mm |
| Case material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on caseback |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Water resistance (m/ft/atm) | 200 / 660 / 20 |
| Crystal/Glass material | Hardened Mineral Crystal |
| Strap/Bracelet material | PU / Carbon Compound |
| Case Height | 14 00 mm |
| Weight | 71g |
| Bezel LLT | Orange |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Orange |
| LLT on Minute hand | Orange |
| LLT on Second hand | Ice Blue |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |
2 Year International Warranty
Original: $353.25
-65%$353.25
$123.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luminox is proud to announce the Navy SEAL 3500 Series, the next evolution of the best-selling Navy SEAL collection of timepieces. Available in the slightly larger 45mm size, the series comes in seven colorways from the stealth blackout to the bright yellow favored by divers.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Function | TimeDate |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 45.00 mm |
| Case material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on caseback |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Water resistance (m/ft/atm) | 200 / 660 / 20 |
| Crystal/Glass material | Hardened Mineral Crystal |
| Strap/Bracelet material | PU / Carbon Compound |
| Case Height | 14 00 mm |
| Weight | 71g |
| Bezel LLT | Orange |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Orange |
| LLT on Minute hand | Orange |
| LLT on Second hand | Ice Blue |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |

















