Citizen Eco-Drive - LTR - Stainless Steel
A nod to femininity with the new mini Drive from Citizen Ladies' LTR styles, the perfect compliment to your wrist. Seen here in a stainless steel case with stainless steel mesh bracelet and white Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery. Caliber number E031.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Mother of Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - LTR - Stainless Steel
Citizen Eco-Drive - LTR - Stainless Steel
A nod to femininity with the new mini Drive from Citizen Ladies' LTR styles, the perfect compliment to your wrist. Seen here in a stainless steel case with stainless steel mesh bracelet and white Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery. Caliber number E031.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Mother of Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Original: $124.08
-65%$124.08
$43.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to femininity with the new mini Drive from Citizen Ladies' LTR styles, the perfect compliment to your wrist. Seen here in a stainless steel case with stainless steel mesh bracelet and white Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery. Caliber number E031.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Mother of Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |

















