Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
This Ladies’ Drive watch from Citizen is a “mini” version of the timeless classic. The graceful style features a gold-tone stainless-steel bracelet, a crisp white face with easy-to-read numerals and a gold-tone three-hand dial. It is the perfect choice for a daily-wear watch that will always work flawlessly, as it’s equipped with our patented Eco-Drive technology.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Silver |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
This Ladies’ Drive watch from Citizen is a “mini” version of the timeless classic. The graceful style features a gold-tone stainless-steel bracelet, a crisp white face with easy-to-read numerals and a gold-tone three-hand dial. It is the perfect choice for a daily-wear watch that will always work flawlessly, as it’s equipped with our patented Eco-Drive technology.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Silver |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Original: $143.05
-65%$143.05
$50.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Ladies’ Drive watch from Citizen is a “mini” version of the timeless classic. The graceful style features a gold-tone stainless-steel bracelet, a crisp white face with easy-to-read numerals and a gold-tone three-hand dial. It is the perfect choice for a daily-wear watch that will always work flawlessly, as it’s equipped with our patented Eco-Drive technology.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Silver |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |

















