Citizen Eco-Drive - 30mm Silhouette Crystal
When it comes to the ultimate in watches for women, the Ladies' Silhouette Crystal from CITIZEN takes the top prize. The stainless steel case and bracelet are paired with a soft pink dial, with a total of 114 crystals embedded on the case and band. Other features include the current date, as well as CITIZEN's exclusive Eco-Drive technology, so the watch is sustainably powered by light and will never require a new battery. For a feminine, beautiful watch for women, this timepiece will look great with any style and for any occasion.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J710 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 30mm |
| Case Material | Stainless Steel, Austrian Crystal Bezel |
| Dial | Pink |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Citizen Eco-Drive - 30mm Silhouette Crystal
Citizen Eco-Drive - 30mm Silhouette Crystal
When it comes to the ultimate in watches for women, the Ladies' Silhouette Crystal from CITIZEN takes the top prize. The stainless steel case and bracelet are paired with a soft pink dial, with a total of 114 crystals embedded on the case and band. Other features include the current date, as well as CITIZEN's exclusive Eco-Drive technology, so the watch is sustainably powered by light and will never require a new battery. For a feminine, beautiful watch for women, this timepiece will look great with any style and for any occasion.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J710 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 30mm |
| Case Material | Stainless Steel, Austrian Crystal Bezel |
| Dial | Pink |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Original: $183.20
-65%$183.20
$64.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When it comes to the ultimate in watches for women, the Ladies' Silhouette Crystal from CITIZEN takes the top prize. The stainless steel case and bracelet are paired with a soft pink dial, with a total of 114 crystals embedded on the case and band. Other features include the current date, as well as CITIZEN's exclusive Eco-Drive technology, so the watch is sustainably powered by light and will never require a new battery. For a feminine, beautiful watch for women, this timepiece will look great with any style and for any occasion.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J710 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 30mm |
| Case Material | Stainless Steel, Austrian Crystal Bezel |
| Dial | Pink |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |

















