Citizen Eco-Drive - 34mm Capella - Stainless Steel
CITIZEN® reaches a new modern standard with the CITIZEN® Capella Collection. Elegant curves, uninterrupted design and technical expertise are all showcased in these original timepieces. A diamond watch shown in stainless steel case and bracelet with a white Mother-of-Pearl and integrated crown, creating a seamless construction. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B023 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 34mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Citizen Eco-Drive - 34mm Capella - Stainless Steel
Citizen Eco-Drive - 34mm Capella - Stainless Steel
CITIZEN® reaches a new modern standard with the CITIZEN® Capella Collection. Elegant curves, uninterrupted design and technical expertise are all showcased in these original timepieces. A diamond watch shown in stainless steel case and bracelet with a white Mother-of-Pearl and integrated crown, creating a seamless construction. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B023 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 34mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Original: $283.19
-65%$283.19
$99.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CITIZEN® reaches a new modern standard with the CITIZEN® Capella Collection. Elegant curves, uninterrupted design and technical expertise are all showcased in these original timepieces. A diamond watch shown in stainless steel case and bracelet with a white Mother-of-Pearl and integrated crown, creating a seamless construction. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B023 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 34mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |

















