Citizen Eco-Drive - Biance - Two Tone with Rose Gold
The Bianca collection represents the epitome of a ladies' timepiece, showcasing all the sophistication, style and power that appeal to today's woman. The simplicity of the case is partnered with an elegant light white Mother-of-Pearl dial with a beveled sapphire crystal. Featured here in two-tone rose gold-tone stainless steel. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B035 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 22x28 mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Citizen Eco-Drive - Biance - Two Tone with Rose Gold
Citizen Eco-Drive - Biance - Two Tone with Rose Gold
The Bianca collection represents the epitome of a ladies' timepiece, showcasing all the sophistication, style and power that appeal to today's woman. The simplicity of the case is partnered with an elegant light white Mother-of-Pearl dial with a beveled sapphire crystal. Featured here in two-tone rose gold-tone stainless steel. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B035 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 22x28 mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Original: $193.41
-65%$193.41
$67.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Bianca collection represents the epitome of a ladies' timepiece, showcasing all the sophistication, style and power that appeal to today's woman. The simplicity of the case is partnered with an elegant light white Mother-of-Pearl dial with a beveled sapphire crystal. Featured here in two-tone rose gold-tone stainless steel. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive B035 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Deployment Clasp with Push Button |
| Case Size | 22x28 mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |

















