Citizen Eco-Drive - 26mm SILHOUETTE CRYSTAL
The Silhouette Crystal from CITIZEN® with Eco-Drive technology is a classic dress watch featuring Swarovski® crystals. The blue dial is contrasted by the stainless steel hands and date function. Along with its stainless steel bracelet, it creates an elegant look that blends style and function perfectly. This watch can easily move between business and pleasure without missing a beat.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E011 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 26mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Citizen Eco-Drive - 26mm SILHOUETTE CRYSTAL
Citizen Eco-Drive - 26mm SILHOUETTE CRYSTAL
The Silhouette Crystal from CITIZEN® with Eco-Drive technology is a classic dress watch featuring Swarovski® crystals. The blue dial is contrasted by the stainless steel hands and date function. Along with its stainless steel bracelet, it creates an elegant look that blends style and function perfectly. This watch can easily move between business and pleasure without missing a beat.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E011 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 26mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Original: $153.27
-65%$153.27
$53.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Silhouette Crystal from CITIZEN® with Eco-Drive technology is a classic dress watch featuring Swarovski® crystals. The blue dial is contrasted by the stainless steel hands and date function. Along with its stainless steel bracelet, it creates an elegant look that blends style and function perfectly. This watch can easily move between business and pleasure without missing a beat.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E011 |
| Functions | 3-Hand with Date |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 26mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |

















