Citizen Eco-Drive - SILHOUETTE CRYSTAL
Freshen up your watch collection this season with the CITIZEN® Silhouette Crystal decorated with Swarovski® crystals on the bezel. Shown here in a stainless steel case and bracelet with a grey Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 31mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel, Swarovski® Crystal Bezel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Citizen Eco-Drive - SILHOUETTE CRYSTAL
Citizen Eco-Drive - SILHOUETTE CRYSTAL
Freshen up your watch collection this season with the CITIZEN® Silhouette Crystal decorated with Swarovski® crystals on the bezel. Shown here in a stainless steel case and bracelet with a grey Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 31mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel, Swarovski® Crystal Bezel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |
Original: $193.41
-65%$193.41
$67.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Freshen up your watch collection this season with the CITIZEN® Silhouette Crystal decorated with Swarovski® crystals on the bezel. Shown here in a stainless steel case and bracelet with a grey Mother-of-Pearl dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 31mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel, Swarovski® Crystal Bezel |
| Dial | Mother-of-Pearl |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR50/5Bar/166ft |

















