Citizen Eco-Drive -28mm Axiom Two-Tone
Axiom's refined yet sleek design offers a day-to-night fashion option for the avid trendsetter. This timepiece, with two-tone stainless steel case and bracelet and Mother-of-Pearl dial, features the intriguing detail of edge-to-edge glass and a diamond accented dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 28mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial, Diamond Dial |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive -28mm Axiom Two-Tone
Citizen Eco-Drive -28mm Axiom Two-Tone
Axiom's refined yet sleek design offers a day-to-night fashion option for the avid trendsetter. This timepiece, with two-tone stainless steel case and bracelet and Mother-of-Pearl dial, features the intriguing detail of edge-to-edge glass and a diamond accented dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 28mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial, Diamond Dial |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |
Original: $183.20
-65%$183.20
$64.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Axiom's refined yet sleek design offers a day-to-night fashion option for the avid trendsetter. This timepiece, with two-tone stainless steel case and bracelet and Mother-of-Pearl dial, features the intriguing detail of edge-to-edge glass and a diamond accented dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Two-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 28mm |
| Case Material | Two-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Accented Dial, Diamond Dial |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |

















