Citizen Eco-Drive - LTR - Rose Gold
With a pink gold-tone stainless steel bracelet and royal blue dial, this slim version of the classic DRIVE watch from CITIZEN® will stand out from the crowd. It features easy-to-read numerals with a tapered dial, making it practical for daily wear, while also being able to elevate the style of any wardrobe. This versatile timepiece, powered by our proprietary Eco-Drive technology, can go wherever life takes you.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Pink Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - LTR - Rose Gold
Citizen Eco-Drive - LTR - Rose Gold
With a pink gold-tone stainless steel bracelet and royal blue dial, this slim version of the classic DRIVE watch from CITIZEN® will stand out from the crowd. It features easy-to-read numerals with a tapered dial, making it practical for daily wear, while also being able to elevate the style of any wardrobe. This versatile timepiece, powered by our proprietary Eco-Drive technology, can go wherever life takes you.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Pink Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a pink gold-tone stainless steel bracelet and royal blue dial, this slim version of the classic DRIVE watch from CITIZEN® will stand out from the crowd. It features easy-to-read numerals with a tapered dial, making it practical for daily wear, while also being able to elevate the style of any wardrobe. This versatile timepiece, powered by our proprietary Eco-Drive technology, can go wherever life takes you.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Pink Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Safety Clasp |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Spherical Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |

















