Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
A nod to femininity with the slim LTR from CITIZEN®'s DRIVE collection, the perfect compliment to your wrist. Shown here in a gold-tone stainless steel case and mesh bracelet, with a champagne dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone, Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Gold-Tone, Stainless Steel |
| Dial | Champagne |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
Citizen Eco-Drive - LTR - Gold-Tone
A nod to femininity with the slim LTR from CITIZEN®'s DRIVE collection, the perfect compliment to your wrist. Shown here in a gold-tone stainless steel case and mesh bracelet, with a champagne dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone, Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Gold-Tone, Stainless Steel |
| Dial | Champagne |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to femininity with the slim LTR from CITIZEN®'s DRIVE collection, the perfect compliment to your wrist. Shown here in a gold-tone stainless steel case and mesh bracelet, with a champagne dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E031 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Gold-Tone, Stainless Steel Milanese |
| Case Size | 27mm |
| Case Material | Gold-Tone, Stainless Steel |
| Dial | Champagne |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc |

















