Citizen Eco-Drive - Corso - Gold Tone with Diamonds
The CITIZEN® Corso collection presents an accessory deserving of admiration. Vibrant diamond hour markers on a black dial, accentuated by an elegant sapphire crystal, highlight its functional simplicity and sophistication. This timepiece isn't just solar powered, it's a timekeeper that's fueled by any light. Encased in gold-tone stainless steel with a matching bracelet, the watch features a date display, making it a perfect blend of style and functionality.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date, 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - Corso - Gold Tone with Diamonds
Citizen Eco-Drive - Corso - Gold Tone with Diamonds
The CITIZEN® Corso collection presents an accessory deserving of admiration. Vibrant diamond hour markers on a black dial, accentuated by an elegant sapphire crystal, highlight its functional simplicity and sophistication. This timepiece isn't just solar powered, it's a timekeeper that's fueled by any light. Encased in gold-tone stainless steel with a matching bracelet, the watch features a date display, making it a perfect blend of style and functionality.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date, 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Original: $254.72
-65%$254.72
$89.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The CITIZEN® Corso collection presents an accessory deserving of admiration. Vibrant diamond hour markers on a black dial, accentuated by an elegant sapphire crystal, highlight its functional simplicity and sophistication. This timepiece isn't just solar powered, it's a timekeeper that's fueled by any light. Encased in gold-tone stainless steel with a matching bracelet, the watch features a date display, making it a perfect blend of style and functionality.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date, 3-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Fold Over Clasp with Push Button |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Diamond Dial |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |

















