Citizen Eco-Drive - Corso - Gold-Tone with Diamonds
This CITIZEN® Corso collection offers timepieces that are accented with vibrant diamond hour markers in a combination of functional simplicity with a touch of elegance. This timepiece, shown here in a gold-tone stainless steel case and bracelet, adds an extra touch with the azure blue dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | 3-Hand, date |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/100M/10 Bar |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Citizen Eco-Drive - Corso - Gold-Tone with Diamonds
Citizen Eco-Drive - Corso - Gold-Tone with Diamonds
This CITIZEN® Corso collection offers timepieces that are accented with vibrant diamond hour markers in a combination of functional simplicity with a touch of elegance. This timepiece, shown here in a gold-tone stainless steel case and bracelet, adds an extra touch with the azure blue dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | 3-Hand, date |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/100M/10 Bar |
Original: $234.29
-65%$234.29
$82.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This CITIZEN® Corso collection offers timepieces that are accented with vibrant diamond hour markers in a combination of functional simplicity with a touch of elegance. This timepiece, shown here in a gold-tone stainless steel case and bracelet, adds an extra touch with the azure blue dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | 3-Hand, date |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR100/100M/10 Bar |

















