Citizen Eco-Drive - Garrison - Green dial
This CITIZEN® Garrison, polished and comfortable, is the perfect addition to your watch collection. Shown here in a stainless steel case with a dark brown leather strap and an evergreen dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date |
| Band | Brown Leather Strap, Buckle |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - Garrison - Green dial
Citizen Eco-Drive - Garrison - Green dial
This CITIZEN® Garrison, polished and comfortable, is the perfect addition to your watch collection. Shown here in a stainless steel case with a dark brown leather strap and an evergreen dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date |
| Band | Brown Leather Strap, Buckle |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This CITIZEN® Garrison, polished and comfortable, is the perfect addition to your watch collection. Shown here in a stainless steel case with a dark brown leather strap and an evergreen dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive E111 |
| Functions | Date |
| Band | Brown Leather Strap, Buckle |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |

















