Citizen Eco-Drive - Promaster Nighthawk
Revamped and reinvented, the antique styled CITIZEN® PROMASTER Nighthawk is here to stay. Features include world time in 26 time zones, perpetual calendar, anti-shock and date. Shown here in a stainless steel case and bracelet with black dial. Featuring Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive |
| Functions | 4 Hand GMT with Date |
| Band | Black Leather |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Black-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR200/20Bar/666ft Swimming, Marine Sports |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Citizen Eco-Drive - Promaster Nighthawk
Citizen Eco-Drive - Promaster Nighthawk
Revamped and reinvented, the antique styled CITIZEN® PROMASTER Nighthawk is here to stay. Features include world time in 26 time zones, perpetual calendar, anti-shock and date. Shown here in a stainless steel case and bracelet with black dial. Featuring Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive |
| Functions | 4 Hand GMT with Date |
| Band | Black Leather |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Black-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR200/20Bar/666ft Swimming, Marine Sports |
Original: $254.72
-65%$254.72
$89.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revamped and reinvented, the antique styled CITIZEN® PROMASTER Nighthawk is here to stay. Features include world time in 26 time zones, perpetual calendar, anti-shock and date. Shown here in a stainless steel case and bracelet with black dial. Featuring Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive |
| Functions | 4 Hand GMT with Date |
| Band | Black Leather |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Black-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR200/20Bar/666ft Swimming, Marine Sports |

















