Citizen Eco-Drive - AR- Drive Collection
Take action and show your inner drive with the sporty styling of AR from CITIZEN®'s DRIVE Collection. Shown here in a black ion plated stainless steel case, with a blue accented black dial, and a black and blue silicone strap. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J800 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Black polyurethane Strap, Buckle |
| Case Size | 45mm |
| Case Material | Black Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Citizen Eco-Drive - AR- Drive Collection
Citizen Eco-Drive - AR- Drive Collection
Take action and show your inner drive with the sporty styling of AR from CITIZEN®'s DRIVE Collection. Shown here in a black ion plated stainless steel case, with a blue accented black dial, and a black and blue silicone strap. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J800 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Black polyurethane Strap, Buckle |
| Case Size | 45mm |
| Case Material | Black Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take action and show your inner drive with the sporty styling of AR from CITIZEN®'s DRIVE Collection. Shown here in a black ion plated stainless steel case, with a blue accented black dial, and a black and blue silicone strap. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive J800 |
| Functions | 3-Hand |
| Band | Black polyurethane Strap, Buckle |
| Case Size | 45mm |
| Case Material | Black Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft |

















