Citizen Eco-Drive - Brycen - Chronograph
CITIZEN® presents a bold and sporty chronograph, the Brycen, with 12/24 hour time, date, tachymeter, one-way rotating elapsed-time bezel. Shown in stainless steel with black dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive H500 |
| Functions | Date, 60 Minute Chronograph |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft Swimming, Marine Sports |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Citizen Eco-Drive - Brycen - Chronograph
Citizen Eco-Drive - Brycen - Chronograph
CITIZEN® presents a bold and sporty chronograph, the Brycen, with 12/24 hour time, date, tachymeter, one-way rotating elapsed-time bezel. Shown in stainless steel with black dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive H500 |
| Functions | Date, 60 Minute Chronograph |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft Swimming, Marine Sports |
Original: $213.85
-65%$213.85
$74.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CITIZEN® presents a bold and sporty chronograph, the Brycen, with 12/24 hour time, date, tachymeter, one-way rotating elapsed-time bezel. Shown in stainless steel with black dial. Featuring our Eco-Drive technology – powered by light, any light. Never needs a battery.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive H500 |
| Functions | Date, 60 Minute Chronograph |
| Band | Silver-Tone Stainless Steel Bracelet |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Water Resistance | WR100/10Bar/333ft Swimming, Marine Sports |

















