Citizen Eco-Drive - 39mm Stiletto - Gold Tone
The newest member of the CITIZEN Stiletto collection, this unisex watch features a unique asymmetrical case design for a bold, modern style that can’t be missed. The gold-tone stainless steel case and bracelet band are paired with a black two-hand dial, and the crown is carefully hidden inside the case for a completely seamless look and feel. It is also an Eco-Drive watch, sustainably powered by light so it will never need a battery. For anyone looking for a luxury watch that will stand out from the crowd, this is the perfect accessory.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive G872 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Jewellery Clasp with Push Button |
| Case Size | 39 mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Citizen Eco-Drive - 39mm Stiletto - Gold Tone
Citizen Eco-Drive - 39mm Stiletto - Gold Tone
The newest member of the CITIZEN Stiletto collection, this unisex watch features a unique asymmetrical case design for a bold, modern style that can’t be missed. The gold-tone stainless steel case and bracelet band are paired with a black two-hand dial, and the crown is carefully hidden inside the case for a completely seamless look and feel. It is also an Eco-Drive watch, sustainably powered by light so it will never need a battery. For anyone looking for a luxury watch that will stand out from the crowd, this is the perfect accessory.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive G872 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Jewellery Clasp with Push Button |
| Case Size | 39 mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |
Original: $242.31
-65%$242.31
$84.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The newest member of the CITIZEN Stiletto collection, this unisex watch features a unique asymmetrical case design for a bold, modern style that can’t be missed. The gold-tone stainless steel case and bracelet band are paired with a black two-hand dial, and the crown is carefully hidden inside the case for a completely seamless look and feel. It is also an Eco-Drive watch, sustainably powered by light so it will never need a battery. For anyone looking for a luxury watch that will stand out from the crowd, this is the perfect accessory.
WATCH FEATURES
| Movement | Eco-Drive G872 |
| Functions | 2-Hand |
| Band | Gold-Tone Stainless Steel Bracelet, Jewellery Clasp with Push Button |
| Case Size | 39 mm |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial | Black |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | WR Face-washing, Sweat, Raindrops, etc. |

















